20 Ekim 2012 Cumartesi

iPhone'da Yakinen: Harika!

* Uzun süre, "bile bile cebime izleme/dinleme cihazı mı sokacağım?" diyerek almayı reddetiğim iPhone, bir süredir "baktım teknolojinin gerisinde kalıyorum, çaresiz, aldım" savıyla cebimde geziyor. Öyle application delisi falan değilim. Ama hayat kurtaran bir "app" var ki burada anlatmadan geçemeyeceğim.


* "Yakinen!" diye bir uygulama bu. Harita üzerinde aklınıza gelebilecek her haltı; mekanları, size yakın kişileri, efendim o günkü etkinlikleri falan gösterip yolunu tarif ediyor!!! Öyle işime yarıyor ki anlatamam ama bi deneyeyim:)

* Mesela semt pazarını arıyoduk bi gün, hiç bir navigator göstermiyor, apple'ın dandik haritası zaten bişey göstermiyo, bu Yankinen'den çat diye bulduk, üstüne bi de yol tarifi aldık. Nasıl yapıyor bilemiyorum.

* Daha güzeli, Facebook eventlerini falan göstermesi. Geçen gün birinin doğum gününe gitcez. Hiç duymadığımız bir mahallede ev. Adresi sormak için arıyoruz açan yok, parti başlamış. Yakinen'den bakalım dedik. A-a, haritada kızcağızın facebook'ta açtığı doğum günü etkinliği sokağı sokağına görünüyomuş zaten: "Gamze'nin 30. Yaş Partisi"!.. Teknolojinin gözünü seviym. Yol tarifi de verdiği için su gibi aktık gittik partiye.
 
* Restoranmış- barmış, okulmuş-hastaneymiş zaten gösteriyo; bu yönüyle Foursquare gibi ama çok daha detaylı.
 
* Mesela, bu yaz İtalya'ya gitmiştim, kuzeni ziyarete falan. Özellikle orada çok işimize yaradı, yol bilmez iz bilmez turistler olarak nerde ne var tıkır tıkır bulduk. Internet paketli bir kullan-at vodafone kart almıştık, dolayısıyla sorunsuz çalıştı, tatil yer yurt aramakla heba olmadı, enerjimiz bize kaldı.

Şimdi bu Yakinen'i iPhone 5 için de çıkarmışlar. Meraklılara duyrulur. Kim yaptıysa eline sağlık diyorum;)
Hayatımı fena kolaylaştırdı. Benim gibi bir yön-körü için ilaç gibi bir uygulama olmuş...
Şiddetle öneririm..! İndirin, kullanın, ÜCRETSİZ ;)

1 yorum:

wtf? dedi ki...

teşekkürler bu güzel paylaşım için hemen indirdim :D