27 Eylül 2012 Perşembe

Geç gelen saygı duruşu: Zenne Dancer

Altın Portakal'da "en iyi ilk film" diye bir ödüle layık görülmesinin absürdlüğü filmin basbas bağıran realitesine epeyce kontrast yapmış. Zenne son dönemde izlediğim en iyi Türk filmi. Absürdlüklerin gerçekliğini; baskı ve zulümdeki, naiflik ve sanattaki, töre ve vicdandaki, sistem, devlet ve savaş kurumlarındaki absürdlüğü "İstanbul bunlar değil" diyerek tek kazanda mis gibi kaynatmış ve dumanı üstünde bir salt gerçeklik duygusuyla önümüze koymuş.

Film Türkiye'de eşcinselliğin temel problemlerine öyle gerçek yaklaşmış ki, mesela biz gerçekten de İstanbul'dan yükselen bir eşcinsel jargonu olduğunu hissederiz. Ya da gaylerin en çok Urfa'dan çıktığını duymuşuzdur. Estetik algılarında "kelebeklerin uçuştuğunu" hisseder, onlarınınkinin "başka bir kafa" olduğunu tahmin ederiz. Nihayet bir Alman'ın ya da herhangi bir batılının Türkiye'deki hiç bir toplumsal olayı tam olarak anlayamayacağını ve anlamadan yorumlayıp bizleri kışkırttıkça daha çok insanın öleceğini hepimiz biliriz. İleri gideceğim; bence film, demokrasi, toplumsal birliktelik, sosyal entegrasyon, eşitlik, rasyonellik gibi konulara değinen her derste öğrencilere izletilmelidir. Kendi öğrencilerime izletemeyecek olduğumu bilsem de gidip izlemelerini önereceğimden hiç şüpheniz olmasın.

Filmin, iliklerime kadar titrettiği sahnelerinden birisi Kezban'ın kocasına "ibne" diye bağırıp tokadı patlattığı, bir diğeri de kendi diyalektinde babasına "ipneyok buba" diyen Ahmet'in bir "coming out of the closet" anı yaşadığı sahnedir. Daha önce de tanık olduğum töreler ve eşcinsellik içerikli film sahnelerinin hiç biri bu kadar derine işlememiş, böyle empati kurduramamış, belki biraz da hava da kalmıştı. Bunun müzikleri, tekniği, oyuncuları, senaryo akışı öyle kuvvetli ki, filmin sonlarına doğru bir baktık ki nefesimizi ve gözyaşlarımızı tutmuşuz da 2 saatin nasıl geçtiğini anlamamışız.

İzlemekte bu kadar geciktiğim için biraz da utandığım bu eksiksiz ve fazlalıksız şahesere 10 üzerinden 10 verdim. Umarım ekip çalışmalarına devam eder.

3 yorum:

ekinklch dedi ki...

çok merak ettim yahu.. en kısa zamanda izlenmecelik...

Özgür Ceren Can dedi ki...

sıkı film gerçekten...

Hich dedi ki...

izle ekincim ya... baya tokadı yapıştırıyo adama... :)