21 Aralık 2011 Çarşamba

Pekiştirilmiş Sezinsel Psiko-Sosyal Tespitoloji 4

Küfürbaz kızçocuğu, korkma, geçti.

Şu kızların küfür etmesine karışan erkekler hakkında diyeceklerim var. Bugün erkeklerle oturup kalkan, rahatça konuşan bir konumdayız kızlar olarak. Haliyle konuşulanlardan jargon kapıyoruz, mimik kapıyoruz, espri kapıyoruz ve yeri geliyor küfürleri ya laf arasında ya da espri mahiyetinde kullanmayı öğreniyoruz.  Çünkü erkek milleti yanımızda ana-avrat dümdüz konuşmaktan, cümlelesinin sonuna "a.k" eklemekten, aralara "hassttr"  sıkıştırmaktan bir sakınca görmüyor. Peki sonra noluyor? Sen güzel beyninle hemen ortama, jargona adapte olup yerli yerinde bir küfür patlatınca, bazılarının rengi değişiyor miğirim. E senden öğrendim şimdi ben o küfürü! E sen sabahtan beri "sik" diyosun! Yok, anlamaz, alı-al moru-mor oluverirler.  İşte o rengi değişenler...

1- İyi ailenin basık çocukları : Küfür etmez. Kız küfür ettiğinde gözlerini devirerek başka yere bakar. Birkaç kez küfür ederse de ekstradan nezaket gösterir, efendi gibi baş sallar, teşekkür eder ve olabildiğince yanından uzar gider! Sanki "onaylamıyorum davranışını, ayrı dünyaların insanlarıyız" mesajını bağırır o centilmenliğiyle! Ama maç izlerken aynı şekilde davranan erkeklerin küfrünü duymaz bile kulakları, küfür etmek ayılıktır, ayılık erkeklere mahsustur ona göre ve tabi kendisi o güruhun dışındadır. Argümanları "kadın erkeğin yanında bir çiçek gibi zarif kalmalıdır (mümkünse hep susan bir çiçek)". Bu tip için ne yapsan zaten tü-kakadır. Kankalarınla kıkırdarsın tü-kaka, kahkahayı  fazla kaçırırsın tü-kaka! Gerçekten de küfrü bir mizah aracı yada ne bileyim bir anarko hareket olarak kullanmayı seviyorsan, hiç işin olmaz bu sümsükle.

2- İyi ailenin küfürbaz evlatları: Bunlar, erkek ya da kız arkadaşlarıyla küfürlü konuşmakta sakınca görmez, yeri gelince de okkalı bir küfrü matah bilir. Yine yanlarındaki sevgilisi-olmayan-kızlar, istedikleri gibi küfür eder, hatta üzerine bir de alkış alır. O ne yerinde küfürdür öyle! Gel gör ki sevgilisi olursan o mizahi becerine  hemen bir kürtaj yapılması gerekir. Artık o, senin yanında istediği küfürü sallayabilir, sen hanımefendiliğini koruyarak (bkz. tip 1 anlayışı) başını hafifçe öne eğmeli ve gülümsemelisindir.  Argümanları "sevdikleri-seviştikleri kızın küfür edince sokaktaki adamdan farkı kalmadığıdır".  E sen de mesela hesap ödemediğinde sokaktaki adamdan farklı olmuyorsun. Geleneksel olarak küfür nasıl bana yasaksa, hesap ödememek de sana yasak... Bugün modern ilişkiler içerisinde kadına pekala modern roller biçip, onunla canları istediği gibi takılıp, sevişip, içip, eğlenebilen erkekler, kendi rollerini de bir yana bırakabilmektedir, ve biz kadınlar bunu dert etmeyiz. Ama her türlü geleneksel rolün kalktığı bu anlayışta küfür neden halen kadının ağzına biber sürdürmektedir, bunu anlamamaktayız.

3- Küfürbaz ailenin küfürbaz oğulları: İşte bu arkadaş için, senin küfrünün değil ses tonunun anlamı vardır. Evet, sen erkeklerle otura kalka küfrü öğrenirsin, arada kullanırsın, problem de yoktur buna göre. Ama eğer küfrü ona hafiften kızdığın bir anda ağzından kaçırırsan, seni orada kıtır kıtır kesebilir; içinden şeytan çıkıp boğazı patlayana kadar bağırabilir, yaka paça saldırabilir. Yani küfür, onun gündelik yaşamında "tarak" kadar sıradan bir kelimeyken, sen sesini yükseltip "tarak" dersen bunu kabalık ve saldırganlık olarak yorumlar, coşar. Argümanları "kadının delikanlı olması ama haddini bilmesi -delikanlıdan daha delikanlı olmaya kalkmaması" şeklindedir. En tehlikeli türdür.  Es kaza kendisinin zoruna gidecek bi küfür ettiysen, sonrasında en yaratıcılarından 50-60 küfürlük bir potbori bağırtısı eşliğinde kaçıp saklanacak yer ararsın.. Küfür -Master'ıdır o, sana bırakır mı o işleri...

Böyle... Bu üç tip birbiriyle girişkendir, birbirine karışıp, beter olabilirler. Ama sonuçta kızların küfrü batar bunlara. Küfür madem pek kötü birşeydir, kendileri etmesinlerdir. Körle yatan şaşı kalkmaktadır nitekim. Ya ağzımızı alıştırmasınlardır ya da diğer hemcinsleri gibi bunda bir sakınca görmesinlerdir. Yormasınlardır.

10 yorum:

Özgür Ceren Can dedi ki...

Küfür Masterı :))))))))))))

Hich dedi ki...

:))))

Hayal Kahvem dedi ki...

Selam Hich, şimdi bu yazınızı okuyunca Ceren'in benzer yazıları geldi aklıma... Ceren'in yazılarını düşününce Bülent Ortaçgil dinleyesim geldi:))

Beni kategorize etme
Benle oynama
Yaftayı yapıştırıp
Bana isim koyma

Karikatürleştirme beni
İlahlaştırma
Tabulaştırma sakın
Tapulaştırma
Ben seni öyle sevdim
Böyle mi sevdim?

Hımm.. Küfür master vaziyeti öyle mi? Sağolun. Yaşım azdı sanki... Bir yaşıma daha girdim:))

Hich dedi ki...

dimi ya... :)

varol döken dedi ki...

sırf genellemeler arasına girmemek için statta küfretmeyip, kendisinin yerine kız arkadaşına küfrettiren bir ara modeli var bunların, fabrika yapım hatası diyip geçmişler vd2009, sürümü çıkmamış:)
uipmenst peceesed

varol döken dedi ki...

o en son yazdığımda blog yorum onayına kendi kelimeleriyle küfür bir nevi. küfür yaratıcılıktır nitekim, hayır sessiz küfür yarışmasını çıkarıp o ne ya öyle gerizekalı mısın sen diyen kızlı erkekli gruba sabaha kadar oynattırmış bir insan diyor bunu:)

Hich dedi ki...

ehahah:D sessiz küfür dedi ya... içe atmak diyoruz biz ona :D ahhah.. varol, ölme sen emi:D

varol döken dedi ki...

hayır ya sessiz küfür bildiğin sessiz film gibi bildiğin. misal o lafları atlattık, götünde şampanya patlattık'ı soruyorsun, diğeri de kendi grubuna anlatıyor. oynayın bak bir gün grupça, ne yaratıcı küfürler ve anlatımlar çıkıyor:)

Kamil Konyali dedi ki...


Öğrenme açlığı ve güçlüğü çeken bir birey olarak sormak isterim

Yok mu bunların ortası .. yada ne bilim gerisi .. yada biraz ilerisi..yada " hiçbiryerlisi" :) Bu klasmanlara giremeyen erkekler için başka bir "yol " yok mu :)

Hich dedi ki...

kategorizelere bayılan bir birey olarak cevaplamak isterim, bu komiklik olsun diye yazılmış yazı da yok.
Ama elbet hayatta -ve benim gözümde- var Kamil. Korkmayın. ;)