24 Ekim 2011 Pazartesi

allah düşmanımı akademisyen yapmasın!

Başılığının herşeyi açıkladığı bir kitabı okumalı mıyım? Bir filmde görmüştüm:
Kovboy: üzülme, Kadınlar Venüsten, Erkekler Marstan...
S.J.Parker: aa, o kitabı okudun mu?
Kovboy: hayır, gerek yok, başlık herşeyi açıklıyor.

İşte, allah düşmanımı akademisyen yapmasın! Hadi yine de biraz açayım...

* A.q sisteminde, Türkiye'de, sen k*çını yırtar, dilmiş, Ales'miş yüksek puanlar alırsın, gelir birisi hile hurdayla, bluetooth mekanizmalarla, tek kelime ingilizce konuşamadan mesela, o sınavlardan  90-100 alır, önüne geçer, sen görmezden gelirsin!

* Yayın yapman gerekir, en iyi dergilere en kaliteli çalışmaları, en uygun dillerle yazıp yayınlatırsın, kastığın için senede 1-2 yayının olur ama millet öyle mi yapar? onlar gider en dandik dergilerde okuma yazma bilmediklerini ispatlarcasına senede 8-10 kıytırık makale yayınlar, puan toplar. Sen bakakalırsın. 

* Soyadları akademik camiada meşhur ailelerin çocukları daha yüksek lisansları bitmeden gelir senin ünvanından üst ünvanlarla kadro kapar, pişkince otururlar. Okulun aile şirketine döner. Sen doktoranı bitirip senelerce ağzın açık oturursun.

* Hocalar derslerine girmez, yasak olduğu halde senin gibi asistanları derslere sokar, sesini çıkaramazsın.

* Hocalar sınavlara gelmez, gözetmenlik yapmaz sen bir de onları idare etmek zorunda kalırsın.

* Akademisyenlik adam gibi öğretilmez, yayın nasıl yapılır, araştırma teknikleri, yöntemleri, istatistik nedir, nasıl yapılır doğru dürüst anlatılmaz, sen herşeyi, koca profesörler orada kıç yayar, siyaset yaparken kendin öğrenmek için sağlığından olursun, kimsenin umurunda olmaz.

* Yüksek lisans, doktora tezlerin en iyisi olsun, bilime yenilik getirsin, suya sabuna dokunsun diye gerekirse "boşver daha basit konu bul" diyen profesörlerine karşı çıkar en kallafisinden, en kalitelisinden, araştırması en masraflı tezler yazarsın, diğerleri gelir 3 senede yüksek lisans + doktorayı  bitiriverir, 3 ayda tez yazar dahası gider parasıyla yazdırır!!! Susmak zorundasındır.

* Akademik yükselmende uluslararası kongrelere katılım kriterleri vardır ama sana verdikleri maaşla değil canının istediği yurtdışı kongreye katılmak, araştırmalarına gereken fotokopi parasını zor toplarsın. Ek iş yapman yasaktır, ancak ünvanın yükseltikçe bu kural geçerliliğini kaybeder (!).

* Sen idealistsindir, akademik faaliyetler, mesela üniversitenin düzenlediği bilimsel toplantılar düzgün olsun diye gece gündüz verilen görevleri layıkıyla yerine getirirsin, yukardakiler hakemden "red" ile dönen bildirileri bile hile ile "kabul" sayar, bu toplantılara adam yani para toplarlar.

E neren doğru ki deve? Herşeyin kabadayılıkla yürüdüğü bu memlekette bilim mi irfanlı, ahlaklı olacaktı? Peh, benim ki de laf. Ama işte akademisyenlik düşünen varsa bir daha düşünsün. Bu kadar emeği başka hangi işe verse daha çok para kazanır, daha rahat çalışır, daha az gururu incinir biline.

7 yorum:

Özgür Ceren Can dedi ki...

Özgür: Eee doğru söze ne denir?
Ceren: Bi şey denmez annem, duymazlıktan gelinir...
Can: Kim konuştu, eşek konuşmuş olamaz!

denizero dedi ki...

__offf böyle anlatınca durum çok vahim...ben de senelerce akadamik takılmak isteyip son anda (nedense) vazgeçmiştim.....hayırlı mı olmuş ne.... ama yinede güzeldir be, ....

denizero dedi ki...

__ha bu arada bi de imza topluyolarmış ya sabah 9 akşam 5 ...puahhahahaha bu çok acayip işte__

Hich dedi ki...

özgür, dokuz köy hikayesi olur.
Ceren, duyma duydukça sıra sana gelecek.:P
Can, bu ülkede sadece eşşekler konuşabiliyo artık...

Hich dedi ki...

denizcim kendime has yöntemlerle o konuyu biraz hallettim... en azından öğleden sonraları;)

nihli ölümcek dedi ki...

Kovboy :) Lisans aşamasında ders geçmenin kolay yolunun fotokopiciden veya doğrudan dersin hocasından geçtiğini gördüğümde hissettiklerimi hatırladım. Bir yıl önceki sınavlarda sorulan soruların aynısını soran, yandaşlarına ve sevdiklerine yüksek notun kapılarını açan hocalarla iyi olamamıştım..

(Deviantart hesabını kontrol et lütfen)

Hich dedi ki...

kontrol ettim deli'ciğim :) Sen de et;)