27 Mart 2010 Cumartesi

Pekiştirilmiş Sezinsel Psiko-Sosyal Tespitoloji V.3

ERKEKLER ve AYAKKABILARI


Eğer bir erkek tipiyle mipiyle tarafımdan değerlendirilmeyi haketmiş ise kendisinin hemen ayakkabılarına bakarım. Çok şey anlatırlar bana, çook. Genelde, çoğu erkek burada çuvallar; ayakkabısının anlattıkları hoşuma gitmez, peh der geçerim.

İşte o ayakkabıların bana anlattıkları:
SNEAKER: Aslında "sürünmek" sözcüğünden gelmekle beraber bizim dilimizde spor ayakkabısı demektir. Envayi çeşidine rastlanır. Herbiri ayrı bi adamdır:Tenis ya da jogging ayakkabısı gibi, alçak tabanlı iyi marka sneaker giyenler, zamana ayak uyduran, bakış açısı, stil ve yaşam tarzı anlamında USA'den ziyade Avrupa'ya yakın tiplerdir.

Ama bunlardan Converse All Star giyenlerin 5 parası yoktur. Hele ki beyazından giyiyorsa hesabı kesin sen ödersin kızım!

Van gibi, tarzı olan ve aniden parlayan ucuz yollu sneakerları giyen, amsalak olma ihtimali epey yüksek biridir. Dikkat.
Basketbol ayakkabısı giyenler genelde hip-hop'çı olur, ya da bişeyden anlamayan hödüklerdir. Bu kişi zenci ve Hip-hop "kostümleri" içindeyse hip-hop modasını 2 sene geriden takip etmektedir. Zira bu sene hip-hop zencileri ayaklarına daha acayip şeyler giymektedir.

Çirkin renk kombinasyonlu, ne bileyim, turuncu-mavi, turuncu-gri yada narçiçeği- camgöbeği gibi sneakerları varsa, hele ki bunlar bilmem_ hangi_ marka ise o aslında heryerde rastladığımız "halk" kişisidir. Hem de üniversal halk kişisi. Sen karar ver.

Kıpırmızı ya da bembeyaz Puma ve sahte türevlerini giyiyorsa, -hala giyen varsa ölsün- hiç işin olmaz bebeğim. Kulüp özentiliğinde paçozuğun son noktasıdır. Kesin yağlı, pis, emo'nun yandan yemişi bir saç modeli vardır, yırtılmış, taşlanmış kotlarını ucube gömlek yada tişörtleriyle kombinlemektedir.

MOCCASIN: İncecik yumuşak tabanlı, terliğimsi bir ayakkabı çeşididir. Giyen kişi heralde profesör olmayı kafasına koymuştur; kütüphanelerin tozunu attırırken başka ayakkabı kesmemiştir kendisini. Araştırır bu kişi, doğayı sever, ama azıcık ukaladır. Bir ihtimal de orta sınıf, sezen aksu sever işçidir.

KÖSELE AYAKKABI: Çeşitli tarzlarda giyer bunu erkek milleti. Benim sosyal sınıfım mecburen giyer, takım elbise falan zorunluysa. Şimdi bakalım neler var.


Loafer; hani şu kolej tipi ayakkabıları giyenler, kibirlidir dostum. Belki eğitimlerine- kolej belki- belki zekalarına güvenirler. Ama asla tiplerine güvendikleri için kibirli değillerdir, onlar entelektüel yönlerine aşıktır, ayakkabıları da mesajı koyar ortaya.

Bağcıklı olan kösele ayakkabilar 3'e ayrılır:

Bağcıklı rugan giyenler, orta yaşın üstündedir, kafanı kaldırırsan görürsün. Yüksek ihtimal evlidir. Ya da belki damattır.

Bağcıklı mat deri giyenler, en zor anlaşılan türdür. Yalnızca ayakkabısı doğru yargıya ulaştırmaz, kılığı kıyafeti de önemlidir. Mesela böyle bir ayakkabıyı kotla giymişse siktir et, spor bir ketenl pantalonla giymişse siktir et, takım elbisesiyle giymişse ancak renk uyumu yoksa siktir et. Bu sene kırışık mat deriler moda; iyi bir partide, şık kumaş pantolan altına giyilmiş kırışık mat deri kösele ayakkabı görürsen, biraz konuş sahibiyle derim. Ama verme bence.

Bağcıklı, önünde, yanında parça, süsleme vs olan ayakkabının sahibi bunu takım elbise altına giymişse evet olmuş. İyi bir işi, biraz çapkınlığı var. Evli olma ihtimali %70. Ama kalkmış spor bir kıyafetin altına giymişse bence o kişi, içindeki lümpeni göremeyeceğimizi sanacak kadar kadına değer vermeyen, orta zekalı ve %100 orta gelirli birisi, yaramaz sana.

Yılan derisi, avangard desenli yada parlak renkli kösele ayakkabı giyiyorsa ya evlidir yada gaydir. Gelir seviyesi yüksektir. Her yerde de göremezsin zaten.


SANDALET: Yazın giyerler bunu. İçine çorap giyenler hakkında tabiki konuşmayacağım.

Deri sandalet; özellikle çok bantlı, yada parmak arası giyenler, avangard, eğitimli muhtemelen boyunlarında da bir yaz atkısı bulunan hoş kişilerdir. İlgilen bence.


Lastik sandalet giyenler -çorapsız ofkors- %80 doğa sporlarına tutkundur, saçı uzun, belki rastalıdır. % 30 yeni baba olmuştur, bebek arabasını görmüyormusun? Ayakları kirliyse %90 ağır işçidir; kendisine Tanrından iyilik iste.


Parmak arası terlik giyen, şehirde, metroda falansa bil ki ya uyuşturucu ile arası iyidir ya da ultra-egoist birisidir. E tabi ayrıca özgürdür, kafası rahattır, eğlencelidir. Bu plajda, piknikte vs giyilmiş ise kişi uyuşmuyor olabilir ama "kafa biri" olsa gerektir. Kişi kulübe, bara bu terlikle gelmişse onun .mına koyiymdir -Ankara için konuşuyorum, yazlık şehirlerdekiler napıyorsa yapsındır-

Düz, öylesine, plastik veya deri terlikle gezenler, krolardır bildiğin.
_0_
Aklıma gelenler şimdilik bunlar, belki devam ederim sonra... şimdi müsadenizle gidip Cumartesi gecesini yakalayacağım. Söylediklerimden alınan erkek okuyucu varsa beni izlemeyi kessin zaten;)

14 yorum:

Kasux dedi ki...

hich lan valla en dandik konuyu bilen ne hale getiriyon ya taktir ettim seni

Hich dedi ki...

:))) hürmetler Kasux ;)

Passiflora dedi ki...

bir erkek tipi ekleyebilir miyim? kösele sınıfında... sivri ve uzun burunlu ayakkabı giyenler: narsistik kişilik bozukluğuna yatkın, yanındaki kadını durmadan aşağılayan, zengin ama cimri ve yatakta da başarısız, muhtemelen gizli gay ve bunu kendilerine bile itiraf edemeyen tiplerdir. çok mu ağır oldu?

Hich dedi ki...

olmadı Passiflora... çok yerinde olmuş kanaatimce :) kıkır :)

denizero dedi ki...

___walla ya...resmen topik çalışması olmuş...akşam akşam çok eğlendik :))__

Özgür Ceren Can dedi ki...

HAHAHAHA! Çatlak kadın! Seni özlemişim vallahiiiii!

varol döken dedi ki...

ben şimdi bu ayağımdaki pumaları nereme sokayım?

varol döken dedi ki...

hem de ankara'dan almıştım... senin şehrin bana attığı kazık bini geçti, bana kendini ancak zencilerle affettirebilirsin...

bir de ayakkabıdan tip muhakemesi yaptın, allah rızası için bu tipsizin nasıl ayakkabı giymesi gerektiğini de anlatın da bari yaza plastik terlikle girmeyeyim:)

varol döken dedi ki...

zencilerle affettirebilirsini bir daha okudum da yanlış anlama ihtimallerine karşı, bunlar bildiğimiz zenci, filistin caddesi zencisi, multikültürel zenci, hepimiz zenciyiz, onlar da puma giyiyor, giyiyor de mi lan, ne olur giyiyor de...

Hich dedi ki...

deniz& ceren; ay lav yu boğt:)

Hich dedi ki...

diyır varol,
ben bu yazıyı erkekler hakkında da yaz dedin diye yazdım bir bakıma. o yüzden dırlanmak yok. pumalarını (beyaz ise) açık renk keten ve abartılmamış kesimlerdeki kotunla kombinle, üstüne beyaz gömlek ve çizgili süeter giy, kulağının birin küpe tak, o zaman biyerine sokmana gerek kalmaz!

hmmm, ne çeşit ayakkabı giymelisin... işte pumalarını öyle giy, sonra siyah, alçaktabanlı basic bir adidas sneaker'ın olsun. herşeyle giyersin. Başka, hmm kösele giyeceksen loafer giy sen; mesaj karmaşası yaratır, merak uyandırırsın; sempatik ama kibirli! :P Sandalet olarak bence deri ve parmak arası olan sandaletlerden giymelisin.(terlik değil) Mümkünse kahve tonlarda. Etrafında bir kıpırdanma olacağı kesin; zenci mi istersin artık beyaz mı, sen bil ;)

varol döken dedi ki...

me and my foot size teşekkür eder...

KARADAYI ATV dedi ki...

SEN NE KADAR GERI ZEKALI BIR MAHLUKSUN BEN YILAN DERISI AYAKKABI GIYIYORSAM BEN GAY MIYIM HAYIR BEN EVLIMIYIM ODA HAYIR DEYILIM SENIN AKLINI SIKIM BEN BOYLE YANLIS SEYLERI BURAYA YAZDIGIN ICIN

KARADAYI ATV dedi ki...

HEY YILAN DERISI GIYEN GAY MI YADA EVLIMI SENIN BEN AKLINI SIKIYIM