14 Aralık 2009 Pazartesi

İyi bir ev partisi nasıl verilir?

Bu kadar iddialı bir başlıktan sonra hemen belirteyim; expert falan değilim. Ama tecrübeyle sabit birkaç önerim var, paylaşayım.

Nedir?
Evde verilen partiye ev-partisi denir. Cümle içinde kullanalım: "Ben ev-partisi gördüm". Ev partileri çeşitli konseptlerde olabilir. Türkiye'de çok yaygın olmamakla birlikte DVD partileri, kostüm partileri, bahçe partileri vb şekillerde düzenlenebileceği gibi, Türkiye'de yaygın olan haliyle içki vb. kafa malzemelerini tüketmek üzerine kurulu olabilir.

Nasıl olmalıdır?
Öncelikle iyi bir ev partisi eğlenceli olmalıdır. Eğlence temel amaç olduğuna göre insanların sıkılması partinin çuvallaması demektir. Çok gürültülü, çok kalabalık yani kaotik olmamalıdır. 3 ila 6 saat sürmelidir; 1-2 saatlik bir toplanma "ziyaret" olacaktır. Ortalama büyüklükteki bir eve en az 10-12, en çok 20-22 kişi katılmalıdır; 3-5 kişinin katılmasıyla o bir "toplantı", 30 kişinin katılmasıyla ise kaos olur. Katılanların kız-erkek dağılımı dengeli olmalıdır. Kızlar erkeklerden az ise kızlar sıkılacak, partiyi terk etmek için bahaneler uyduracaktır. Apayrı sosyal zümrelerin insanları birarada olmamalıdır; iletişim olmaz.


Nasıl düzenlenir?
* Önce ne tür bir parti vereceğinize karar verin. Partinin konsepti ne olacak? Özel bir gün mü; yılbaşı, doğum günü, yıldönümü? Yoksa kostüm, dans, film, oyun üzerine mi? Yada 1-2 tema kombine mi olacak; yılbaşı ve tombala, ya da kostüm ve mangal vs. Partiniz için konsepti de belirten bir flyer hazırlamak hoş olur; Photoshop'ta hazırlayabilirsiniz. Yada PS bilmiyorsanız PowerPoint de olur.

* Konsept belirlendikten sonra, temaya uyacağını düşündüğünüz arkadaşlarınızı seçin. Seçim önemli, yanlış seçim yaparsanız evinizdeki 1 kişilik kontenjanı boşa harcarsınız. Örneğin içine kapanık bir kız arkadaşınız DVD partinize tam oturacakken, aynı kızcağız druggy bir kostüm partisinde aklını oynatabilir.

* Kişileri belirledikten sonra partiden 2 hafta önce e-mail ile davetiye yollayın. Çok yakınınızdakileri ise telefonla haberdar edin. Partiye 1 hafta kala ise bir kez daha hatırlatma yollayın/arayın ve katılımlarını teyit edin. Gelemeyecekler olursa yerlerine yeni katılımcılar düşünebilirsiniz. Herkese yanında 1-2 kişi getirebileceğini de söylemeyi unutmayın.

*Şık giyinin, misafirlerinize de şık giyinmelerini söyleyin. Özel zaman geçirme hissi herkesi havaya sokar.

*Müzik çok önemlidir ve tercih sizindir. Fakat müzik tarzları sürekli değişmemeli, bazen rock, bazen elektronik çalınmamalıdır; insanlar müzikte bir mod tutturmak isteyecektir.Mümkünse profesyonel bir DJ tutun.

*Ne tür müzik olursa olsun, küçük hoparlörlerin yetmeyeceğini bilin. Bununla birlikte, -müstakil bir eviniz yoksa- apartmandaki komşularınızın partinizi piç etmemesi için müziğin sesini ev boşken test edin: ev boşken makul bir yükseklikteki sesi belirleyip, ses düğmenize bir işaret koyun. Sesi parti boyunca işaretlenen yerde tutun. Aksi halde kalabalıkta müziğin sesi birileri tarafından açılacak, siz de gürültüde müziğin gerçekten yüksek olup olmadığını anlamayacaksınız. Bundan başka, odalardan birine alternatif bir müzik tesis etmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin ana salonda hard-core techno yada rock çalarken bir başka odada chill-out tarzı müzik insanların arada değişiklik ihtiyaçlarını giderebilir.

* İnsanların ihtiyaçlarına yönelik tedbirler alın. Sigara veya başka maddeler kullananlar için dışarıda bir yer ayarlayın. Balkon, teras, bahçe gibi. Buraya küllük, sandalye, masa gibi temel malzemeleri yerleştirin. Daha konforlu bir hale getirmek için de mumlar, kış ise şal gibi materyaller ekleyin. Bu şekilde insanlar dışarı çıkmaktan erinmez, içeride halılarınız, koltuklarınız yanmaz, perdeleriniz kokmaz.

* Evi konseptinize göre süsleyin. İnsanlar salaş, özensiz ortamlarda ya da görsel yönden tatmin olmayınca huzursuz olurlar. Evinizin sıcak ve konforlu olması kadar parti havasına girmiş olması da önemli. Evi giydirin, makyaj yapın. Mumlar ve balonlar hep sevimlidir.

* Evde fazla aydınlatmadan kaçının, loş ancak insanların birbirinin mimiklerini görecekleri kadar ışık iyidir. Strobe-light, discoball gibi clubeer ışıklandırma insanları dans ettirecektir.

* İnsanoğlu acıkır. Hele alkol, pot vs ile "munchie" olur. Yemek için partinizi terketmesinler istiyorsanız mutfak tezgahınıza ya da masanıza açık-büfe aperatifler yerleştirin. Gecenin geç saatleri için tost ya da bir tencere sıcak çorba iyi olabilir. Ayrıca eve yemek söyleyebileceğiniz telefon numaraları da hazır da bulunsun.

* İçki içilmesi kaçınılmazdır; tabii hepsini siz karşılayamazsınız. Misafirlerinize geldiklerinde mutlaka özel bir içecek ikram edin; kokteyl, punch gibi. Ancak herkese kendi içecekleri içkiyi getirmelerini söylemeyi de unutmayın.

*İçkiler için bolca buz stoklayın! Buz poşetleri iyi olabilir. Yine insanlara kokteyl yapmaları için shaker, kokteyl süsleri, pipetler sağlayın.

*İçki-içme-oyunları oynayın. Hani şu "1-2-3-4-Bum" gibi. Ne kadar oyun o kadar içki, ne kadar içki o kadar eğlence!

* Banyonuzun ve tuvaletinizin kullanılır olduğundan emin olun. Sarhoş bir kızın kafasını suya sokacak ortamınız olsun. Tuvalet kağıtlarını yedekleyin.

*İnsanları ilk geldiklerinde sınırlar hakkında uyarın. Hangi odalara girilmiyor, parti kaçta bitiyor, gürültü ilgili problem var mı -ki hep olur-... Böylece sonradan uyarmak, nevrotik ev sahibi durumuna düşmek ve tat kaçırmak sorunda kalmazsınız.

* Bilin ki parti sonrası evinizde büyük yıkıntı olacak. Bunun önüne geçmek için birkaç şey yapılabilir:
- Kırılacak eşyaları kullanılmayacak bir odaya yada bir dolaba kaldırın.
- İçecek ve yiyecekler için plastik/kağıt bardak- tabaklar alın.
- Halıları olabildiğince kaldırın, oturulacak yerlere kılıflar takın yada ucuz kumaşlar serin.
- Mum kullanıyorsanız, mutlaka altlarında akmaları halinde eşyayı koruyacak malzemeler olmalı; tabi gazete sermeyin, şık bişeyler, mesela bir tepsi üzerine peçeteler, içinde mumlar olabilir.
-Mümkünse kırmızı şarabı, vişne suyunu, ketçabı, dolayısıyla korkunç lekeleri evden uzak tutun. Aynı şekilde, aylar sonra oradan buradan kabuk toplamak istemiyorsanız kabuklu kuruyemiş servis etmeyin; cips, patlamış mısır, leblebi, fındık!
- Misafirleriniz eve ayakkabıları ile girecekse yere çöp torbaları yada çekmecelerin içine serilen materyaller serebilirsiniz. Ama böyle bir karar aldıysanız en iyisi ertesi gün sıkı bir temizliği göze almaktır. Ayakkabılarını çıkarmalarını isteyecekseniz, çıkan ayakkabılar için boş bir alan, misafirler için terlik temin edin.
- Evin çeşitli yerlerine, kullanılan sehpa ve masaların altına bir yerlere çabuk ulaşabileceğiniz çöp torbaları yerleştirin. Yemek artıkları yada boş şişeler gözünüze iliştiğinde hemen kaldırın ki kırılıp-mırılıp sorun çıkarmasınlar. Bu poşetler, eğer evde sigara içilecekse leş kokan küllükler ve ortaya saçılan izmaritler için de ideal çözümdür.
- Bir kova su ve -vileda gibi- paspasınız hazır olsun, ne kadar çok işe yaradığına şaşıracaksınız.

Artık hazırsınız.

*Birkez parti başladıktan sonra eğlenin. Hazırlandınız, yoruldunuz, partiyi en çok siz hakettiniz.

*Bolca fotoğraf çekin.Ve parti sonrası mutlaka insanlara yollayın. Kimse eğlenirken çekilmiş şöyle havalı 1-2 fotoğrafa hayır demez. Parti biterken bıraktığınız izlenim de önemli. Ayrılırken misafirlere partiyi hatırlatacak küçük kartlar, hediyeler verebilirisiniz.

* Herkes gidince doğruca yatağa gidin. Güzel anılarınızla uyuyun. Bütün o dağınıklık yarını bekleyebilir.

PS: Herşeye rağmen işler istediğiniz gibi gitmeyebilir; katılım az olabilir, parti erken bitebilir, maç vardır; erkekler kayıplara karışabilir, komşu yada polis rahatsız edebilir, ne bileyim kavga çıkabilir, su basabilir vs. dert etmeyin. Parti vericem diye Mrs Daloway gibi şuurunuzu yitirmeyin. Great Gatsby gibi evinizi açın, gerisini de akışına bırakın.

22 yorum:

Passiflora dedi ki...

ev partisi bile denmeyecek (ziyaret kategorisinde sanırım) yemekler yapmıştım bir aralar ve çok çok yorucu oluyordu. insan hizmetçi gibi oluyor eğlence filan hak getire ya.

artık nevrotik ev sahibi+içe kapanık dvd izleyicisi olduğum halde tüm yazıyı zevkle okudum :) güzel yazmışsın.

voodoo girl dedi ki...

ooo yılbaşında görüşüyoruz yani =)

ekinklch dedi ki...

şekerim süper yazmışsın üşenmeden ellerine sağlık :) ekleme yapmak istioruuuum:
> alternatif müzik, kalabalıgın ikiye bölünmesine sebebiyet verebilior, dikkatli olunmalı
> apartman kişilerine bi gün önceden şirin kız imajıyla "yarn bir iki arkadaşım gelicekler, film izlicez falan, ben yine de haber vermek istedim, umarm rahatsz etmeyiz" gibilerinden efendi sorumluluk sahibi duyarlı komşu imajıyla biraz daha rahat edilebilir sanki :)
> vileda fikrine bayıldım!!!
> ertesi gün için mutlaka, eve kadın gelicek temizliğe ayarlaması yaplmalı derim ben :D
> parti bitişinde herkezin eline bir çöp torbası tutturulması halinde biçok iş de kolaylaşacaktr..
> hmmm bide en önemlisi bulşaık makinesi parti başında boş olmalıdır, yakn kız arkadastan alınacak yardımla (ki her partide böle bi tip olur :P) gecede 2 kere falan çalıştırılabilir..
> şey ben eğlenceli kız tipine uygunum, bence beni de yılbaşısına çağırabilirsin :P

denizero dedi ki...

____ooo benim uzmanlık konum, özelliklede teraslar benden sorulur .))___

denizero dedi ki...

___yılbaşı için sabırsızlanıyorum ... eski günleri özledim cicim :) ....not: sizin son yılbaşı partinizde Zan merdivenlerden yuvarlanmıştı hahahaha__

varol döken dedi ki...

hem mrs. dalloway hem great gatsby okumuş biri, hem de 35 m2 stüdyo dairesinde 16 kişilik yılbaşı partisi verip, milleti canlı madonna konserinde yerlerinde tepindirmiş bir entertainer olarak birkaç kelam etme hakkını görüyorum kendimde:)

öncelikle bir önceki postumda önerdiğim, parti evi kiralama hizmetini ertesi gün temizliğine tercih ederim, masanın üstündeki toza dayanamayan bir obsesif kompülsif olarak onu belirteyim... 2007 yılbaşı partim bir istisnaydı:) yani ilk önerim, kiralayın bir ev deli gibi sonunu düşünmeden eğlenindir...

ben bu kiralama işini ciddi ciddi düşünmüştüm bizim apartman için, evet komple apartman için zira bizim apartmanda pazartesi parti verip sesi sonuna kadar açsan, gelecek tek şikayet, oğlum parti var bizi neden çağırmıyorsun şikayetidir:)

evet neverland misali bir apartmanda yaşıyorum hatta apartmanın kod adı mutlu son apartmanı:)

partinizi istanbul a taşırsanız haberim olsun zira bu yılbaşı evde yokum:)

Hich dedi ki...

Passiflora, teşekkür ederim, Anakradaysan beklerim yılbaşında.. ama dvd yok :)

Voo, evet tatlım, bekliyorum mutlaka...

Seni de Ekin, buzeller ile birlikte XD .. Bulaşık makinesi kesinlikle eklenmeliydi yazıya, haklısın... çöp toplatma da iyi olurmuş:D yada partinin başında herkese bi görev vericeksin, sen bulaşık sen yerler sen çöpler vs. hahah...

denizciğim tabiki seni de bekliyorum, Zan'ın için merdivenlere yağ döktüreceğim; düşemezse bu kez zorlanmasın, gelenek bozulmasın:D

Hich dedi ki...

Varol, sana ayrı mesaj yazmayı uygun gördüm bebeğim:)

Şimdi ev kiralamak iyi olabilir ama gerçek bir evin sıcaklığını, konforunu vermez sanki? yani yumuşak havlular, uzanacak kanepeler, battaniyeler, gag-gug, et-su...

Yani böyle full möblelei ve dolu dolaplı ve temiz çarşaflı evler kiralanıyorsa iyi olurmuş tabi.. Ama sanırım böylesine otel deniyo. İşte bu noktada ben olmaz diyorum. Geçen yılbaşına bir otel suitinde girdik, çok saçma oldu. içimiz daraldı, hemen dışarı attık kendimizi, para, verene kaçtı... -ki o ben değilim- Oteller soğuk, başkalarının evleri de ööle olabilir.

Ha ama böyle boş hangar gibi biyer olsun, öyle bi yılbaşı partisine de 2005e girerken katılmıştım.. fazla darktı, soğuk ve druggy idi.. hard technoya abanılmış, herkes uzaylıya dönüşmüştü.. kafalar koni şeklindeydi... neyse işte böyle... sen gelsene ankaraya :D bak ne demek istediğimi anlıycaksın :D

Kasux dedi ki...

güzel ama uzun iş en iyisi dışarıya çıkmak.Vici bursalılar için idael seçim derim:)

varol döken dedi ki...

pek konuksever insan,

teşekkür ederim nazik teklifinize... ankara olabilirdi, neden olmasındı, bugüne kadar istanbul'da sokakta, evde, başka evde, ailemin evinde, babaannemin evinde, barda, senin bahsettiğin hangar gibi karaköy antrepoda yılbaşına girdik de ne oldu... gene geldik 30 yaşına saçlar kırçıl oldu:)

gelirdim yani ankara'ya amma velakin sizin yunan konsolosluğu fecaatinizi dinlerken du bakalım ben de ingiltere'ye başvurcam ne olacak dediğim vize, pek zor olmadı-sırada beklerken nick hornby okuyup, işte kültürünüze bu kadar hakimim lan dombiller mesajının etkisi olabilir-böylelikle bu avare gönül, bu blog dostu, bu ankara'yı sayenizde yeniden gözden geçiren insan, yılbaşı gecesi trafalgar meydanı'nda geldin de bana mı geldin lan yılbaşı diye değil, happy new year, oh my god i can speak english diye bağıracak:)

evleri house coffee kiralıyor istanbul'da, bir arkadaşlar tutmuş doğumğünü için, bildiğimiz ev, tv'si koltukları kanepesi, içkini alıp takılıyorsun, çok iyiydi, ev çok güzel döşenmişti, gereksiz şeyler yoktu, ortam da süperdi dedi... 300 lira vermişler diye hatırlıyorum...

evde veya dışarda, allahım mutlaka bu gece eğlenmeliyim duygusunu attığı anda keyifleniyor insan, siz bilirsiniz gerçi, siz ki bir ağdadan kadının anatomisini çıkarmış insansınız, siz ki ursula le guin seversiniz, biz ki sizi takdir ederiz, en güzel eğlencelikler, mis gibi ev partileri dileriz...

Özgür Ceren Can dedi ki...

ben de gelcem kısım yok ööle bensiz :D

Hich dedi ki...

Varol,
Pissin! İngiltere'nin meydanlarında donakalasın, e mi! kıskanmadım canım ne münasabet!

şu nick hornby nasıl? bende düşündüm alayım mı diye, ama riske girmedim. öneriyor musun? hangisini?

Tatlı sözler etmişsin, mektubunun sonunda, bilmukabele bebeğim. :)

ÖZGÜR CEREN CAN
geliyorsun tabiki de! biraderin de gelsin :D, Esman da ;)

varol döken dedi ki...

about a boy (bir erkek hakkında) ile başla sonra zaten kendini durduramayacaksın:)

alec dedi ki...

parti marti degil direk ipek ongun belirdi gozumun onunde.
cunku cok zor durumdayim.beni de cagirsana partiye.sosyal sorumluluk projesi baglaminda.sevaba girersin.
plzltft$k.
[bi de high fidelity izlememis kiz kaldi mi ya.gayet erkek filmi olmasina ragmen kizlar daha cok sevip benimsemistir bu kultu]

Hich dedi ki...

açıkçası izlememişim alec o_O

sürüden ayrılan koyun dedi ki...

play sitation 2 yada 3 guitar hero oyunu olmalı, erkekler için muhakkak pes 2010 olmalı. teknolojinin nimetlerinden yararlanmadan ve grup aktiviteleri olmadan partiler güzel olmamaya başladı. grup halinde oynana bilecek oyunlar tabu, twister -kızlarla güzel olur-, jenga veya çeşitli masaüstü strateji oyunlar.

tabi ki unutulmaması gereken en önemli şey ise ev partisine giriş ücreti olan 6'lı efes paketidir. sizin alkol stoğunuz tükendiği zaman davetiye niyetine getirilen efes kutusuna dayanır parti halkı.

Hich dedi ki...

S.A.K,
evet giriş ücreti süper fikirmiş:) ama benim partimin ki miller olsun...

Bu arada yılbaşında vereceğim ev partisinde bir odaya XBOX ve PES üssü kurulu olacak... aklın yolu birdir;)

Danscı kiralama dedi ki...

Partileriniz için,oryantal,fasıl grubu,dj,ses sistemi,ışıklandırma ve dansçılar arıyorsanız adres www.kozmopolik.com

Hich dedi ki...

ahah post reklam almış:)

Danscı kiralama dedi ki...

Ev partisi,bekarlığa veda partileri,doğum günü sürprizleri,yat partileri ve özel eğlence organizasyonlarınızı hareketlendirmek bizim işimiz.
Konseptinize özel bay,bayan dansçılarımız ile hizmetinizdeyiz.
www.kozmopolik.com

Kozmopolit destek dedi ki...

Ev partilerinizi hareketlendirmek bizim işimiz,sürpriz dansöz gösterileri,bay bayan fasıl grupları ve konsepte özel profesyonel dansçı hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Detay ve görsel: www.kozmopolik.coım

Kozmopolit destek dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.