31 Ocak 2009 Cumartesi

Alex GreyPsychedelic etkinliklerin takipçilerinin adını duyduğundan şüphem yok ama hala tanışmamış olanların görmesi gereken bir artist var: Alex Grey.. Sipiritüel bir vizyonla yaptığı resimler görenleri hem etkiliyor hem düşündürüyor! :) Kimdir Alex Grey?


Alex Grey tıp okulunda yıllarca insan anatomisi okur ve kadavralar üzerinde çalışırken varoluşunu sorgulatan transandantal deneyimler yaşar. 70 ve 80ler de bu dönemde gördüğü "vision"ları heykelleştirir. Çalışmalarını bu yönde sürdüren Grey'in 1979'da başlayan ve tamamlanması 10 yıl süren 21 parçalı "Sacred Mirrors" isimli eşsiz tablo serisi de bireyin fiziksel ve metafiziksel anatomisi üzerinedir.

Grey'in, Sacred Mirrors'ın ardından yaptığı ve insan bedenini yarısaydam ve karmaşık bir anatomi ile ortaya koyduğu resimler, dua, öpüşme, çiftleşme, gebelik, doğum ve ölüm gibi insan deneyimleri üzerinedir. Görenler bu çalışmaları "farkındalığın sübtil ruhsal arketipleri" olarak algılamaktadır.

Halen New York'da yaşayan Grey'in eserleri NYC, LA, Tokyo, Paris, Venedik, Brezilya gibi yerlerde önemli eksibisyonlarda ve müzelerde sergilenmiştir. (Kaynak )


-
"Dying"- "Parabola"


"Transfiguration" - "Gaia"

-
"Kissing" - "Self Portrait"- Age15

Bu X-RAY bakışlı ressam, aynı zamanda Nirvana, Beasty Boys, Tool gibi gruplarında albüm kapaklarını yapmış.

Bir dönem hippie gençliğine çektiği nutukları ve şamanizm ile etnofarmakoloji alanlarındaki çalışmalarıyla tanıdığımız Terence McKenna hakında "insanlığın alacakaranlığında McKenna'nın sunduğu çılgın kurtuluş reçetesinin" işe yarayabileceğini söylemiş. Kendisinin Nisan 2008de 102 yaşında ölen Hofmann'ın icadı "liserjik asit dietilamid" etkisinde kaldığı zaten herkesçe bilinmektedir.
H.

2 yorum:

BodrumSibel dedi ki...

ilginç bir tarz.

resme hep merakım vardır. aileden gelen bişii..annem resim yapar.bende ama benim tarzım biraz değişikdir

hatta onun tablolarını ve diğer sanat eserlerini yayınlamak için bir web sitesi hazırladım. anlaşılan sanata ilgin var. eğer bakmak istersen adres:

www.punkyfunky-bodrum.tr.gg

Hich dedi ki...

çok güzel işler, takılar da çok hoş olmuş... :)